Postaráme o Váš dokonalý úsměv!

Bolest zubů

07.05.2011 16:46

Bolest zubů

Bolestí zubů trpí čas od času každý člověk. Je to jedna z nejobávanějších bolestí. Začíná nenápadně a bez včasného ošetření u zubního lékaře může mít nepříjemné následky. Důvodů bolesti zubů je víc, různá je i intenzita od citlivosti na podnět až po neutuchající a pulzující utrpení. Jelikož se zuby přímo podílí na zpracování potravy v ústech, je onemocnění zubů a jejich případná ztráta o to horší.

Skladba zubu

Zuby jsou velmi tvrdé útvary lidského organismu. Skládají se z těchto tkání:

  • Skloviny. Zubní sklovina (email) je pevná vrstvička, která pokrývá povrch zubu a tak chrání zub od působení nežádoucích látek a mikroorganismů při zpracování potravy (kousáním a žvýkáním). Je složena převážně z minerálních látek (vápníku a fosfátu) a malého množství vody a bílkovin.
  • Zuboviny. Dvě třetiny zuboviny (dentin) tvoří minerály a jedna třetina bílkoviny a voda.Tato tkáň je souvislým obalem dřeňové dutiny a je považována také za pevnou část zubu.
  • Zubní dřeně. Dřeňová dutina je měkká část zubu, v níž jsou uloženy cévy a nervy.
  • Cementu. Cement je pevná tkáň, která zakrývá zubní kořen, tedy část, která je uložena v dásni, popřípadě je těsně nad dásní.

Příčiny bolesti zubů

Příčinou bolesti zubů je téměř vždy zubní kaz a jeho zánětlivá komplikace (gingivitida a parodentóza). Zubní kaz je jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Protože je způsobena bakteriemi, jde o infekci zubu. O zubním kazu se hovoří pokud došlo nejen k porušení skloviny, ale i k napadení zuboviny. Bakterie konají své dílo zkázy. Pokud je sklovina z nějakého důvodu porušená mají volnou cestu k zubovině, kterou tak říkajíc rozežírají a způsobují zubní kaz. Kyselinotvorné potraviny (sladkosti, rafinovaný cukr, moučné výrobky, škroby) dávají nežádoucím bakteriím energii a tak celý proces urychlují. Zubní kaz (proniknutí bakterií dovnitř zubu) vzniká na základě několika faktorů:

  • Nedostatečná ústní hygiena. Absence čištění chrupu nebo jeho špatná a nedostačující technika je důvodem k vytváření plaku (povlaku na sklovině), který dává živnou půdu bakteriím. Ty svým dlouhodobým působením poruší zubní sklovinu a dochází k bolesti. Někdy je však příčinou nepříjemných pocitů uvízlý kousek potravy v mezizubních prostorách.
  • Špatná skladba jídelníčku. Jak už bylo uvedeno, některé potraviny, především cukry a škroby se přeměňují na kyseliny, které způsobují demineralizaci zubu, jeho poškození a kaz. Tyto potraviny ulpívají na zubech a záleží tedy i na tom, za jak dlouho jsou čištěním odstraněny. Zdravější je konzumace ovoce, zeleniny apod.
  • Dědičnost. Svou určitou roli ve vzniku zubního kazu může sehrát i dědičná dispozice. Víc škody však udělá zděděná a v rodině odkoukaná špatná zubní hygiena.
  • Porušená sklovina. Riziková místa jsou na styčných ploškách zubů, v místě rýhování těla zubu a na zubních krčcích. Tam jsou zuby nejvíc namáhány a často může dojít k porušení skloviny. Zub je v prvním stádiu citlivý na podnět, např. při jídle sladkých, studených či teplých pokrmů, platí to i pro konzumaci nápojů. Nepříjemně může působit i přechod ze zimy do tepla a naopak. V této fázi ještě nemusí jít o zubní kaz.
  • Úraz. Následkem úrazu může dojít k ulomení kousku zubu a k napadení zbylé části bakteriemi, které způsobí zubní kaz. Zub se může ulomit i skousnutím něčeho hodně tvrdého, například při jídle. Při tvrdém nárazu (při sportu, ve rvačce), mohou zuby bolet i bez zjevného vnějšího poškození.
  • Skřípání zubů (bruxismus). Někteří lidé ve spánku mimoděk cvakají nebo skřípají zubama o sebe. Je to nepříjemné a může to poškodit sklovinu. Další postup k zubnímu kazu je stejný jako u předchozích případů. Samotné skřípání způsobuje u namáhaných zubů a sevřené čelisti bolest.
  • Sliny. Tvorba a skladba slin má vliv na rozpouštění plaku v ústech. Přirozenou schopností slin za normální situace je rozpouštění nežádoucích zbytků potravy a tudíž i plaku, ve kterém se množí bakterie. Záleží však na správném složení slin, což může být opět ovlivněno potravou. Důležité je i množství slin, které omývají zuby. Proto se doporučuje žvýkání žvýkaček bez cukru po každém jídle. Ovlivňují nejen mechanické čištění zubů, ale i tvorbu slin.
  • Zubní kámen. Jde vlastně o ztvrdlý plak (zvápenatělá skořápka) na zubech, který se už nedá vyčistit normálním způsobem, tedy kartáčkem a pastou. Jeho působením na zub, může k zánětu dásní a množení bakterií. Zubní kámen se odstraňuje v zubních ordinacích. Sám o sobě nebolí, ale je nebezpečný. Na jeho vznik má vliv i kouření.

V ochraně před vznikem kazu, zánětu dásní, paradentózy a tedy bolesti zubů je důležitá prevence zubního kazu a pravidelná kontrola u stomatologa.

Bolesti zubů v těhotenství

V těhotenství jsou bolesti zubů častější, je to způsobeno změnou hormonální činnosti a také přeskupením důležitých minerálů, vitamínů a látek k vývoji plodu. Těhotné ženy by měly zubní hygieně a odbornému ošetření zubů věnovat zvýšenou péči. Důležitá je skladba jídelníčku a případné užívání vhodných doplňků stravy.

 

Léčba a prevence bolesti zubů

Léčba zubů by měla probíhat vždy v odborné stomatologické ambulanci. Přestože se většina lidí bojí a snaží se ošetření u zubaře co nejvíce oddálit, užívání tabletek od bolesti a samoléčba nestačí. Včasným zákrokem lze předejít zhoršení stavu, úporným bolestem a případné ztrátě zubů.

Jak už bylo uvedeno prevence je velmi důležitá.  Je pozitivní, že v oblasti ústní hygieny a posilování odolnosti proti zubním nemocem je dostupná celá škála kosmetických i léčebných prostředků. Jsou to různé pasty, gely, ústní vody, čistící a bělící prášky, kartáčky (i speciální a mezizubní), dentální nitě. Z přírodních produktů tinktury, vitamíny (hlavně vitamín C), minerály (důležitý je fluor a vápník), různé doplňky stravy, které zvyšují obranyschopnost organismu, fluoridace apod.

Kontakt

Nasezuby

margissek@seznam.cz

516248995

Vyhledávání

Kombinované korunky

09.05.2011 14:04

Skeletové a atraumatické korunky

Skeletové korunky jsou dalším vývojovým stuoněm fazetopvých korunek, vznikly ze snahy získat esteticky dokonalejší konstrukci než je fazetová kotunka. Skeletová korunka je vzhledově podobná fazetovým korunkám s keramickou fazetou. Slabinou pryskyřičné fazety je řezací hrana. Indikují se do...
09.05.2011 13:57

Celoplášťové kovové lité korunky

  Indikují se do laterálního úseku chrupu pro jednotlivé zuby, jako pilířové konstrukce, jako kotevní korunky pro částečné snímatelné náhrady. Preparace může bát v indikovaných...
07.05.2011 16:29

Protokol

Kombinované korunky Jejich plášť tvoří dentální slitina a fazetovací plast, představují funkčně i esteticky spolehlivé korunkové náhrady. Vyznačují se dobrými mechanickými vlastnostmi. Estetický dojem závisí na zvoleném materiálu, přípravě v ordinaci a v laboratorním zpracování. Vhodnou...

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode